Utopiec - Zamek w Chudowie

 

Utopiec - Zamek w Chudowie

 

Same okolice chudowskiego zamku to nad wyraz fascynujące położenie. Od dawnych czasów egzystują w tym miejscu ruiny niewielkiego zamku z zachowaną wieżą. Plejstoceński lądolód dostarczył tutaj głaz narzutowy o wadze 18 ton. Wyrosło drzewo z okazałą dziuplą, o którym pewien Pan wspomniał, że to lipa, ale trochę za duża ta lipa, a tak w zasadzie to liście to drzewo ma jak lipa, ale dąb to to nie jest.. I bądź tu inteligentny.... Dookoła krocieswobodnej przestrzeni, którą błyskawicznie potrafią zapełnić turyści!Fenomen organizacyjny. To miejsce tętni życiem! Tutaj odbywa się więcej imprez niż na zamku w Będzinie, który jest jedną z największych perełek tego regionu. Jednak gdy patrzę, to przepraszając jego oddanych zwolenników, trzeba dobrze ruszyć wyobraźnią, aby poczuć się jak na zamku.



Kamień chudowski to głaz narzutowy wydobyty w pobliżu Taciszowa, w czasie budowy autostrady A4. Ciężar jest imponujący - 18,4 t.



Najpierw obchodzimy wokół zamek. Mój przewodnik pokazuje mi atrakcjew sąsiedztwie odbudowywanych ruin. Jedna z nich jest wspaniałe drzewo, o którym wspomniałem na wstępie. Jest wielkie i podchodzi gatunkowo pod lipę, ale nie wiem czym jest na prawdę. Gwoździem programu jest wielka dziura w drzewie, do której bez problemu można wejść nie pochylając głowy.



W pobliżu zamku można zobaczyć wiele nieciekawych ze względu na charakteru sylwetek. W realnych sceneriach konfrontacje takie nie przynależą do interesujących. Możemy spotkaćtakie postacie jak: Południca, Diobeł, Wiedźma, Skarbnik, Meluzyna, Utopiec, Strzyga



Zamek w Chudowie jest małychwymiarów, zbudowany na planie podobnym do prostokąta o wymiarach 30m x 25m. W środku znajduje się dziedziniec z położoną na samym środku studnią. Nad wszystkim góruje czworoboczna wieża o wymiarach 8,5m x 7,6m . Po obu stronach wieży wzniesiono prostokątne domy spełniające zadania mieszkalne. Na początku wejście do zamku przechodziło przez most nad fosą, kierując na drugą kondygnację wieży.



Za twórcę renesansowego zamku uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w roku 1532 kupił Chudów. Gierałtowscy byli w posiadaniu zamku do roku 1622.



Czas na gwóźdź programu dzisiejszej imprezy na Zamku! Zlot zabytkowych samochodów. Parę perełek dotarło do Chudowa! Ujęte obrazy powinny w najlepiej sprecyzować atmosferę tego co miało miejsce tego dnia na Zamku! Sami spójrzcie jakie cuda przyjechały!



Zlot samochodów zabytkowy Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie forum

Zamek w Chudowie Galeria

18 tonowy głaz narzutowy na zamku w Chudowie


Jesteś związany z Chorwacją? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Chorwacją, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jchcesz reklamować swoją działalność, zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!