Geograficzne położenie Chorwacji

 

 

mapa europy

Chorawacja położona jest w południowej części Europy na Półwyspie Bałkańskim nad Adriatykiem. Jako sąsiadów Chorwacja posiada: Słowenie (od zachodu), Węgry (od północy), Serbia (od północnego-wschodu), Czarnogóra (od pułudniowego-wchodu) oraz Bośnia i Hercegowina (od wschodu). Całkowita długość granicy lądowej wynosi 2197,00 km. Długość wybrzeża wynosi 5790,00 km. Całkowita powierzchnia Republiki Chorwackiej to 56 610 km2, czyli aż sześciokrotnie jest to obszar mniejszy od Polski. Stolią Chorwacji jest Zagrzeb.

Chorwację charakteryzuje bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu. Państwo zazwyczaj kojarzone jest z południową jej częścią, czyli częścią górzystą, w której góry wznoszą się prawie z samego Adriatyku. Jest to obszar, który rozpoczyna się począwszy od Istrii, przez Gorski Kotar, Velebit, kończąc na Dalmacji. Najwyższy szczyt to Dinara 1831 m n.p.m. , czyli pasma szczytów górskich nie przekraczają 2000 m n.p.m. Być może bliskość Adriatyku powoduję, że góry te wydają się wyższe. Tak prezentuje się Chorwacja południowa, czyli łącząca morze i góry w jedną wspólną całość. Jak wygląda północna część Chorwacji? Otóż, jest to tzw. część kontynentalna, składająca się z krain Slawonia i Barania jest niziną (nizina Panońska) z niskimi i rzadko występującymi górami (do 500 m n.p.m.). W odróżnienu od części południowej, w której oprócz oliwek, daktyli i innych egzotycznych dla nas przysmaków nie wyrośnie już prawie nic, północna część jest obszarem rolniczym. A do tego drastyczna przepaść w postaci przemysłu, którego w części południowej nie ma. Tak więc południe Chorwacji, żyje z turystyki, z tego co uda im się złowić na swoich kutrach rybackich, a północ to przemysł i rolnictwo.

Chorwacja to również obszar zlewisk Morza Czarnego i Adriatyku. I tutaj również widoczny jest podział na północ i południe. Rzeki w północnej części kraju są duże i należą do zlewisk Morza Czarnego (Sava, Drava), a na południu znajdziemy rzeki o dużych spadach i niewielkich rozmiarach. W Górach Dynarskich występują liczne zbiorniki podziemnych wód krasowych. Największe jezioro - Vrana - znajduje się w pobliżu Biogradu, zajmuje powierzchnię 30 km2. Czyli nie jest zbyt pokaźnyxh rozmiarów. Chorwacja to oczywiście wyspy i wystając z dna morza skały. Samych wysp jest 1185, z czego zamieszkałych jest 67. Największe to Krk i Cres.

Klimat w Chorwacji również kształtuje się dość interesująco. Obszar wnętrza kraju charakteryzuje klimat umiarkowany kontynentalny, z górącym i suchym klimatem w okresach letnich, a w okresie zimy łagodny i wilgotny. W górach dość chłodne lata i ostre zimy z dużymi ilościami śniegu. Regiony na wybrzeżu to typowy klimat śródziemnomorski z gorącym i suchym latem oraz łagodną i wilgotną zimą. Jak to się przekłada na temperatury? Otóż średnia temperatura w styczniu: wnętrze kraju -1 do 3 stopni C, góry -5 do 0 stopni C, wybrzeże 5 do 10 stopni C. Dla odmiany sierpień to: wnętrze kraju 22 do 26 stopni C, góry 15 do 20 stopni C, wybrzeże 26 do 30 stopni C.

Warto również wspomnieć o ludności Chorwacji. Kraj ten liczy 4 760 000 obywateli, z czego 77,9 % stanowią Chorwaci. Najliczniejszą mniejszością narodową są Serbowie (ok. 12 %). Inne mniejszości to Węgrzy, Włosi, Bośniacy, Albańczycy, Macedończycy i Czesi. Najpopularniejszą religią jest religia rzymsko - katolicka.


Jesteś związany z Chorwacją? Współtwórz z nami serwis!!!

Jeżeli jesteś związany z Chorwacją, chcesz współtworzyć z nami serwis, pokazać swoje zdjęcia z wycieczek, znasz ciekawe miejsca, jchcesz reklamować swoją działalność, zgłoś się do Nas! Oto kontakt: 2morrowstudio@wp.pl Dołącz do Nas!